animation & interactive media
  


front page
AIM centre
galleries
index of web projects
index of interactives
current projects
academic programs
successes
celebrate
alumni celebration
exhibitions and awards
alumni
i






animatedprojectsindex


Ache - Lloyd Weir, cut-out animation, 1996
Achilles Heel
- William Trumble, claymation, 1993
The Albatross - Wendy Tryer, claymation, 1997
Alex and the Beast Within
- Dominic O'Brien, hand drawn/2D computer, 1992
All Ears - Ben McGill, Claymation, 1998
Anne The Dog
- Terri Attard, 3D computer animation, 1998
Apoidea - Alan Dorin, 3D computer animation, 1995
Autarchy
- Kim Bounds, live action & 3D/2D computer animation, 1993
Automania
- Duncan Atkin Bane, hand drawn/2D computer animation, 1996
Beach Party
- Ian Buchanan, hand drawn/2D computer animation, 1993
Beak Out - Glenn Dunstan, 3D computer animation, 1998
Bert - Craig Ross, Claymation, 1993
Blue
- Grant Noble, Claymation, 1992
Bongo's Beat
- Tim Austin, hand drawn/2D computer animation, 1993
Can You Hear the Dog, Fernando? - Phillipa MacDemott, claymation, 1996
The Chair
- John Zheng, hand drawn/2D computer animation, 1999
The Chair - Neroli Westley, hand drawn 2D/3D computer animation, 1999
Brassketeers - Maung Maung Aye, claymation, 1999
Darn Tootin'
- Paul English, hand drawn/2D computer animation, 1998
David & Rocky - Sean Lee, hand drawn/2D computer animation, 1999
The Dinner Party - Carolena Helderman, hand drawn/2D computer animation, 1993

Mr Money - Jamie Clennett, hand drawn animation, 2004
Dog Gone - Sal Cooper, hand drawn / puppet animation, 2004
Unmarked - Justin Foo Chee Aun, 3D computer animation, 2004
The Tip - Justin Foo Chee Aun, hand drawn animation, 2004
Thaipography - Pongstrom Limanon, 2D digital animation, 2004
www.worldless.info - Lily Mayhew, Internet interactive, 2004
Eliminate Dr Sandwich - Benjamin McEwen, hand drawn animation, 2004
Outta Space - Simon Mcintyre, cutout animation, 2004
Ropes - Bernie Murray, hand drawn 2D computer animation, 2004
Sparkler Bomb - Paul Polotankia, claymation, 2004
Trick To Treat - Marco Raniolo, hand drawn 2D computer animation, 2004
Seir And Dipity - Aimee Rusli, hand drawn animation, 2004
The Flycycle - Ted Totsidis, hand drawn animation, 2004
Appeal - Astri Setiono, puppet animation, 2004
Saving Private Butt - Jie Lin Xi, hand drawn animation, 2004

Cowsquad - Maria Bar-Bara, hand drawn interactive animation, 2003
Lilith - Muhammad Dzulqarnain Ghazali, hand drawn animation, 2003
Gifted - Amritraj Gupta, hand drawn animation, 2003
The Very Last Thing From Pandora's Box - Kyunghee Gwon, hand drawn digital animation, 2003
The Killer Pit - Belinda Bohlken (Hadiwidjaja), hand drawn animation, 2003
Pecking Order - Stewart Haines, hand drawn 2D computer animation, 2003
Skeleton's Quest - Michael Herman, game boy computer game, 2003
Frank - Andrea Hiller, 3D computer animation, 2003
Caffe Amore - James Hutson, hand drawn animation, 2003
Encyclopaedie Ardessa - Ardessa-Nica Jessau, mixed media interactive, 2003
Mango Bear - Won-Young Lee, hand drawn animation, 2003
Kingdom Of Humour - James Mackenzie, hand drawn animation, 2003
Someday, Oneday, Maybe - Christopher Ong, 3D computer animation, 2003
Eating Fake Apples - Rob Ride, 3D computer animation, 2003
Toots - Kirrily Schell, hand drawn animation, 2003
Lost - Marcus Turner, hand drawn animation, 2003
The Interrogation - Michael Vandenhoven, hand drawn animation, 2003

Crab Apples -
Davin Baker, puppet and 3D computer animation, 2002
The Mascot
- Hanns Brekke, hand drawn animation, 2002
Flat - Sebastian Danta, hand drawn and 2D computer animation, 2002
Prey - Sukhum Charoensantipap, hand drawn animation, 2002
Tactus - Susan Gamble, digital video, 2002
Age Of Reason - Shane Ingram, interactive, 2002
The 'A' List - Janelle Kilner, digital cutout animation, 2002
Fog Eyes - Hamish Koci, hand drawn animation, 2002
H - Cameron Nash, 3D computer animation, 2002
Moth Collection - Sze Chun (Brian) Ng, hand drawn and 3D computer animation, 2002
Reiterate - Sze Chun (Brian) Ng, puppet animation, 2002
Hello - Jonathan Nix, hand drawn animation, 2002
She Wears A Mask - Thomas Pullar and Jonathan Nix, digital video, 2002
The Secret Life Of Ladybirds - Kim Pickburn, digital cutout animation, 2002
She Sells - Karla Pringle, 2D computer collage animation, 2002
Amnesia - Thomas Pullar, digital animation, 2002
Ig - Paul Rutter, hand drawn animation, 2002
Perftech - Marta Tesoro, hand drawn animation, 2002


Shit Party
- David Blumenstein, hand drawn animation, 2001
The Prisoner - Yu Cheng, 3D computer animation, 2001
The 5:19 - Wade Clark, hand drawn animation, 2001
Back To The Roots - Marc-Antonie Dunias, hand drawn interactive, 2001
The Ladder - Marc-Antonie Dunias, hand drawn animation, 2001
Phizzog - Sally Gross, hand drawn and 3D computer animation, 2001
A Little Something - Sharon Hsieh, hand drawn animation, 2001
Off The Chain - Emma Jackson, hand drawn animation, 2001
User - Dimitrios (Jim) Kalogiratos, 3D computer animation, 2001
Murmur - Kate Matthews, hand drawn animation, 2001
Drive - Gina Moore, 3D computer animation, 2001
Locomorphosis - Loc Huu Nghe, mixed animation, 2001
The Sailor's Dream - Lisa Rachelle, hand drawn animation, 2001
The Explorer - Sheik Shaheen, 3D computer animation, 2001
Black Dog - Dell Stewart, hand drawn and digital animation, 2001
The Ladder - Dell Stewart, hand drawn animation, 2001
The Handicap - Melvin Tan, hand drawn animation, 2001
On The Moon - Jen-Tai Wu, hand drawn animation, 2001

Drug Pig Bitchus
- Kiera Poelsma, hand drawn/2D computer animation, 1994
During That Time - Jeong Bo Na, hand drawn/2D computer animation, 1998
Dust - Lisa McClelland, 2D computer animation, 1995
Endlinetenment - Chris Barker, hand drawn/2D computer animation, 1999
Evolver - Lisa Beilby, hand drawn/2D computer animation, 1999
Essence of Terror - Sophie Raymond, claymation, 1997
Faith the Fax - Scott Lacey, hand drawn/2D computer animation, 1994
Felix Global Animation
- Felix Hude, 3D computer animation, 1993
Final Notice - Chris Barker, hand drawn, 2D/3D computer animation, 1999
Forever Young - Michael Buckley, hand drawn/2D computer animation, 1994
Flare - Craig Brookes, hand drawn/2D computer animation, 1997
Frickenstein - Stephen Gurban, hand drawn/2D computer animation, 1993
The Frij
- Kiera Poelsma, hand drawn/2D computer animation, 1994
From the Ladle to the Grave
- Chris Hancock, claymation, 1995
The Greatest Story Untold - Paul English, hand drawn//claymation, 1998
The Hair Do - Kate Cawley, hand drawn pencil-on-paper nimation, 1999
Harry Bachelor - Matthew Gidney, claymation, 1992
Hidey
- David Jones, hand drawn/2D computer animation, 1994
High Wire - David Jones, Claymation, 1994
Hokum - Dawson Warren, hand drawn/2D computer animation, 1998
The Hooowling
- Louise Craddock, hand drawn/2D computer animation, 1994
Icaros - Amos Winikoff, hand drawn rotoscope animation, 1992
Ithaca - Peter Agas, 3D computer animation, 1998
Jawpan - Troy Innocent, 3D/2D computer animation, 1992
The Joker and the Thief - Dermot Egan, hand drawn/2D computer animation, 1997
Killjoy - Alistair MacInnes, claymation, 1995
Last Stand - Thaworn Saichompoo, hand drawn/2D computer animation, 1998
The Last Straw - Roman Stolz, hand drawn animation, 1998
Life on a Chair - Sean Lee, hand drawn/2D computer animation, 1999
Lilly and the Yellow Cake - Trace Balla, hand drawn/2D computer animation, 1994
Lucky Dip - Julian Chapple, paint on glass animation, 1993
Le Maison de Cochon - David Harris, puppet animation, 1997
Les Grenouilles - Kate Cawley, claymation, 1999
The Market - Matthew Gidney, hand drawn/2D computer animation, 1992
Maya Loka - Sirawat Aratpear, 2D computer animation, 1997
Miss Showy - Hoe Ai Yen, 3D computer animation, 1996
Nevil The Ninja - Grant Noble, hand drawn/2D computer animation, 1992
Nightbreaker - Alex Jahn, hand drawn/2D computer animation, 1993
Noelene Giblet's Big Snatch - Sue Earl, hand drawn/2D computer animation, 1996
Noodle Film - Troy Innocent & Elena Popa, 3D/2D computer animation, 1992
Ode To Jack Kerovac - Katheryn Mew, paint on glass animation, 1996
Octikuki - Csaba Szamosy, 3D/2D computer animation, 1997
Pharmaceutical Girl - Dik Jarman, puppet animation, 1997
Not The Chosen One - Yongki Liawinata, hand drawn/2D computer animation, 1997
Penguins Off the Page - Jon Rowdon, claymation, 1995
Pig Too Far Gone - Greg Harbour, claymation, 1996
The Pyre of Triune - Jasmin de Wolf, paint-on-glass animation, 1997
Robot Cycle - Elena Popa, 3D/2D computer animation, 1992
The Shed - Ben McGill, hand drawn/2D computer animation, 1998
The Shed - Roman Stolz, hand drawn/2D computer animation, 1998
Shedding - David Witteveen, hand drawn/2D computer animation, 1998
Shift - John Power, Live action & 3D/2D computer animation, 1995
Silent Voices - John Sharpe, collage & paint on glass animation, 1995
Sintu - Elena Popa, computer manipulated live-action, 1992
Sleep with the Fishes - Jos Valdman, paint on glass animation, 1992
Still Life with Aeroplane - Lloyd Weir, hand drawn/2D computer animation, 1996
Street Kid - Licia DaSilva, claymation, 1998
This Way Up - Sharon Parker, claymation, 1995
Tram - Sally Allard, claymation, 1994
Transylvanian Skies - Jos Valdman, hand drawn/2D computer animation, 1992
The True Tale of Maude and Flossy - Eva Lee, claymation, 1996
Twinkle Twinkle - Nicole McKinnon, hand drawn/2D computer animation, 1997
Vinaigrette - Rebekah Farr, hand drawn/2D computer animation, 1994
The Wonderful World of Fish - Ian Buchanan, claymation, 1993
Violin - Fiona Dyson, hand drawn animation, 1998
Whyspers - Lindsay Cox, puppet animation, 1999
World #37 - Adrian Lim, 3D computer animation, 1997
Yborn - Karen Manton, digitized/2D computer animation, 1994


animation & interactive media



front page
AIM centre
galleries
index of web projects
index of interactives
current projects
academic programs
successes
celebrate
alumni celebration
exhibitions and awards
alumnii




School of Creative Media
Portfolio of Design and Social Context
© Copyright 2008